Paikalliset valinnat

Paikalliset Nuorkauppakamarit toteuttavat oman alueensa vuoden positiivisimman valinnan yhdessä paikallisten yhteistyökumppaneiden kanssa.

Kuntien ja kaupunkien vuoden positiivisimmat toimivat aurinkoisina, usein käytännönläheisinä esimerkkeinä positiivisen asenteen vahvuudesta.

2016

  • Forssa – Vesa Raatikainen
  • Hanko – Anders Augustsson
  • Helsinki – SuperMepa / SuperFiilis / Mervi Hämäläinen
  • Kajaani – Kari Hynynen
  • Kotka – Keni Chung
  • Mikkeli –  MAHL – Mikkelin alueen harrasteliiga
  • Pori – Markku ”Pensselisetä” Raatikainen
  • Oulu – Jesse Puljujärvi
  • Tampere – Lauri Vuohensilta / Hydraulic Press Channel

2016 Yhteisöjen valinnat

  • Sokos hotels

2015

  • Auranmaa – Marco Netterberg
  • Forssa – Pauliina Jolanki
  • Hankasalmi – Lomakeskus Revontulen henkilöstö
  • Hanko – Tarja Kvarnström
  • Hanko kunniamaininta – Voimaa vanhuuteen -projekti
  • Heinola – Seppo rautiainen
  • Helsinki – Sami Hedberg
  • Hyvinkää – Lea Bergström
  • Kajaani – Tuukka Myllymäki
  • Kotka – Tiina Salonen
  • Lahti – Heidi Kivinen ja Toni Putula
  • Lappeenranta – Hito hyvä!
  • Mikkeli – Jesse Haaja
  • Oulu – Jukka Takalo
  • Outokumpu – Jukka Mustonen
  • Salo – Jani Laine
  • Tampere – Tappara
  • Vammala – Ilmari Nurminen
  • Vihti – Hanna Sievinen

2014

  • Forssa – Susanna Drockila
  • Helsinki – James Nikander – Musta Barbaari
  • Jyväskylä – Juha Liukkonen
  • Kouvola – Elise Brandt
  • Kotka – Michael Pounds
  • Mikkeli – Tiina Maczulskij
  • Oulu – Lasse Kukkonen
  • Pori – Elina Wallin
  • Salo – Niilo Turunen
  • Tampere – Jutta Gustafsberg

2013

  • Helsinki – Tomi Björck
  • Oulu – Suvi Teräsniska
  • Tampere – Yhressä Nääs -projekti

2012

  • Hankasalmi – Ilmari Leskelä
  • Helsinki – Tuija Pehkonen
  • Oulu – Kari Kivistö
  • Pietarsaari – Kielikylpykoulu
  • Pohjoiskymenlaakso – Veli-Matti Puolakka
  • Pori – Kati Koivisto
  • Salo – Juha Borenius
  • Tampere – Koovee Salibandy -tytöt

2011

  • Jyväskylä – Monikulttuurikeskus Gloria
  • Keurusseutu – Erkki Tervo
  • Kotka – Esa Ylönen
  • Lahti – Martin Mustonen
  • Oulu – Ilpo Sulkala
  • Pori – Pekka Rautakallio
  • Salo – Lasse Jokinen
  • Tampere – Jama Jama

2010

  • Espoo – Ari Ylönen
  • Helsinki – Urpo Martikainen
  • Imatra – Imatra Big Band Festival
  • Jyväskylä – Kirittäret
  • Lahti – Jari-Matti Latvala
  • Lohja – Timo Ranta
  • Mikkeli – Arto Kivekäs
  • Pirkanmaa – Hilja Virtanen
  • Riihimäen seutu – Aku Hirviniemi
  • Salo – Juhani Mäkinen
  • Tampere – Jonne Aaron

2009

  • Heinola – Sirkka Santapukki
  • Hämeenlinna – Prabhakaran Ranjithkumar
  • Helsinki – Jaana Pelkonen
  • Kotka – Teemu Pukki
  • Lahti – Simo ”Sipe” Santapukki
  • Lempäälä – Satu Äikäs
  • Lohja – Sanna Stén
  • Mikkeli – Jukka Pöntinen
  • Tampere – Simo Frangén & Rosa Meriläinen
  • Ylöjärvi – Pelikassit -Street Hockey-joukkue

2008

  • Kainuu – Heikki Kovalainen
  • Lempäälä – Terhi Koiranen
  • Lohja – Pirkko Lahti
  • Mikkeli – Antero Levänen
  • Nurmijärvi – Ari Tuhkanen
  • Salonseutu – CM-liiga
  • Tampere – Eila Roine
  • Turku – Hilda Tolmunen & Arno Kasvi
  • Vesilahti – Harri Henttinen

2007

  • Espoo – Hannu Hätönen
  • Helsinki – Miia Nuutila
  • Kankaanpää – Maire Karjalainen
  • Keminmaa – Paavo Väyrynen
  • Kotka – Mika Huusari
  • Lahti – Riku Routo
  • Lempäälä – Leena Laine
  • Salo – Ristö Hämäläinen
  • Tampere – Raimo Helminen
  • Turku – Marjukka Meriluoto & Markku Heikkilä
  • Vihti – Timo Valo

2006

  • Espoo – Pirkko Kelo
  • Helsinki – Kristiina Elstelä
  • Kainuu – Arto Okkonen
  • Keski-uusimaa – Marko Terva-Aho
  • Kotka – Tapio Heino
  • Lahti – Erkki Krohn
  • Lempäälä – Jorma Tanni
  • Lohja – Anna-Mari Kaskinen
  • Mikkeli – Jaakko Laitinen
  • Nurmijärvi – Mervi ”Meebu” Lahdenperä
  • Salo – Hanna-Mari Arminen
  • Seinäjoki – Hanna Saarimäki
  • Tampere – Kiira Korpi
  • Turku – Heikki ”Hese” Salmela & Hülya ”Hissu” Kytö
  • Vihti – Essam Fayad

2005

  • Espoo – Kirsti Paakkanen
  • Jyväskylä – Tiia Piili
  • Keski-Uusimaa – Leena Sarin
  • Kotka – Lea Norhio
  • Kuusamo – Anssi Koivuranta
  • Mäntsälä – Kirsti Manninen
  • Mikkeli – Tarja Pyhähuhta
  • Nurmijärvi – Ere Kokkonen
  • Salonseutu – Farid Lamnaouer
  • Seinäjoen seutu – Juha Peurala
  • Suupohja – Juha J. Äijö
  • Tampere – Mummon Kammari
  • Vaasa – Mikaela Ingberg
  • Ylöjärvi – Pappilan perhetalo

Videot vuoden 2016 julkistustapahtumasta

Vuoden Positiivisin Suomalainen sekä Positiivisin ilmiö palkittiin torstaina 8.9.2016. K Lue lisää »

Kaj Kunnas on Vuoden Positiivisin Suomalainen 2016

Positiivareiden ja Suomen Nuorkauppakamareiden raati on valinnut Kaj Kunnaksen, 53, Vuoden Lue lisää »

Vuoden positiivisin ilmiö 2016: Disco K-50

Vuoden positiivisin ilmiö 2016 on helsinkiläinen Disco K-50 Lue lisää »

Videohaastattelut sekä kuvia Vuoden 2015 julkistustapahtumasta

Katso videot sekä kuvat vuoden 2015 julkistustapahtumasta. Lue lisää »

Robin on Vuoden Positiivisin Suomalainen 2015

Positiivareiden ja Suomen Nuorkauppakamareiden raati on valinnut popartisti Robin Packalenin Vuoden Positiivisimmaksi Suomalaiseksi 2015. Lue lisää »

Vuoden Positiivisin Suomalainen 2014 Pekka Hyysalo

Vuoden Positiivisin Suomalainen 2014 on ex-freestylelaskija Pekka Hyysalon. Positiivisuuden elämäntyöpalkinto luovutettiin Esa Saariselle. Lue lisää »